5
(2)

نقاط کور

همه ی وسایل نقیله مانند موتورسیکلت ها، خودروهای سبک و سنگین دارای نقاط کور هستند. این نقاط به این دلیل کور نامیده می شوند که در دید راننده نیستند. در ادامه با بررسی این نقاط کور با مجله آموزشی علمی Hi زبان همراه باشید.

نقاط کور وسایل نقلیه سبک

برای کاهش نقاط کور در وسایل نقلیه سبک مانند سواری و وانت بارها، می توان از آینه ها کمک گرفت و آنها را به درستی تنظیم کرد. اما این کار به این معنی نیست که تمام نقاط کور را پوشش داده ایم. در هر صورت این نقاط همیشه وجود دارند.
احتمال قرار گرفتن موتورسیکلت ها و دوچرخه ها، به دلیل کوچک بودن اندازه آنها، در نقاط کور بسیار بیشتر است.
پس وقتی قصد دارید گردش انجام دهید یا جاده را دور بزنید، همیشه از نبود این وسایل نقلیه کوچک در نقاط کور خودروی خود اطمینان حاصل کنید، چرا که برخورد با آنها حتی در سرعت پایین به دلیل داشتن دو چرخ و عدم تعادل، خطرناک است.
در تصویر این نقاط کور مشخص شده اند.

همچنین ببینید:
آموزش آیین نامه رانندگی؛ سبقت گرفتن و ممنوعیت سبقت

نقاط کور در رانندگی
نقاط کور در رانندگی
نقاط کور خودروهای طویل

خودروهای سنگین و طویل مانند تریلی ها و کامیون ها بدلیل ابعاد بزرگ شان و بالاتر بودن نسبت به بقیه خودروها، دارای نقاط کور بیشتری هستند.
همچنین بهتر است بدانید تصادفات گزارش شده از عدم دقت به نقاط کور در خودرهای طویل بسیار بیشتر است. البته این اشتباه می تواند دو جانبه باشد: عدم دقت رانندگان خودروهای طویل و همچنین عدم توجه رانندگان خودروهای دیگر به نقاط کور این وسایل نقلیه طویل.
خطر قرار گرفتن در نقاط کور وسایل نقلیه طویل مخصوصا تریلی هنگام دور زدن بسیار بیشتر می شود.
پس به یاد داشته باشید طبق تصویر، محدوده نقاط کور خودروهای طویل، علاوه بر چپ و راست، در بخشهایی از جلو و پشت آنها نیز می باشد.

نقاط کور در رانندگی

خط کشی عرضی

به خط کشی هایی که در عرض راه ها و خیابان ها ترسیم می شوند، خطوط عرضی می گویند.

انواع خطوط عرضی

– خط کشی عبور عابر پیاده
– خط ممتد ایست
– خطوط توقف منقطع

خط کشی عبور پیاده

خطوط عابر پیاده در ورودی تقاطع یا در محلی معین از راه ها برای استفاده عابر پیاده و عبور از عرض راه رسم می شود. رانندگان با مشاهده این خطوط و در صورتی که عابرین پیاده در حال عبور هستند، همیشه باید حق تقدم را به آنان بدهند و سپس به راه خود ادامه دهند.

همچنین ببینید:
آموزش آیین نامه رانندگی؛ سرعت خودرو در شهرها و مناطق مسکونی

خطوط عرضی در رانندگی
خط ممتد ایست

قبل از خط ممتد ایست که معمولا در تقاطع ها کشیده می شود، باید توقف کامل نمایید. سپس با رعایت حق تقدم و با احتیاط عبور کنید.

خطوط عرضی در رانندگی
خطوط توقف منقطع

با مشاهده این خطوط باید از سرعت خود کاسته و با رعایت احتیاط و حق تقدم عبور وارد راه اصلی شوید. همچنین توجه داشته باشید در صورت لزوم باید توقف کامل نمایید و پس از اطمینان از نبود خطر، با احتیاط عبور نمایید.

خطوط عرضی در رانندگی

امتیاز 1 تا 5 ستاره بده، بعد روی ارسال کلیک کن.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز: 2

آموزش آیین نامه رانندگی؛ نقاط کور؛ خطوط عرضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: