بنام خدا

بیایید در این فصل چگونگی وارد کردن متن را با مایکروسافت ورد ۲۰۱۰ بررسی کنیم. ببینیم وارد کردن یک متن به سند ورد چقدر آسان است. فرض می کنیم می دانید وقتی وارد برنامه می شوید، ورد بصورت پیش فرض یک سند جدید را همانطور که در زیر می بینید نشان می دهد:

آموزش ورد 2010
نکته مهم برای تایپ فارسی

برای زبان های راست به چپ مثل فارسی باید طبق تصویر بالا روی جهت متن راست به چپ (Right-to-Left Text Direction) که با فلش آبی در بخش سطر (Paragraph) مشخص شده کلیک کنید که چینش متن به صورت خودکار راست چین (Right Text Align) خواهد شد و نیازی به کلیک روی آیکن آن که به صورت چند خط در تصویر مشاهده می کنید نیست.

فضای سند، فضایی است که شما قرار است در آنجا متن تان را تایپ کنید. خط عمودی چشمک زن، محل درج نامیده می شود و نشان دهنده محلی است که وقتی تایپ می کنید متن قرار است در آنجا ظاهر شود. مکان نما (شکل اشاره گر ماوس) را در محل درج متن نگه دارید و سپس متن خود را تایپ کنید. ما تنها دو کلمه «سلام همگی» را همانطور که در پایین نمایش داده شده، تایپ کردیم. همانطور که فارسی تایپ می کنید متن در سمت راست محل درج ظاهر می شود. در تایپ انگلیسی سمت چپ ظاهر می شود:

آموزش ورد 2010

در زیر دو نکته مهمی که در هنگام تایپ به شما کمک خواهد کرد آمده است:
● نیازی نیست برای شروع خط جدید دکمه ورود (Enter) روی صفحه کلید را فشار دهید. زمانیکه محل درجتان به انتهای خط برسد، ورد به صورت خودکار یک خط جدید را آغاز می کند. اگر بخواهید سطر (Paragraph) جدید آغاز کنید، نیاز دارید که دکمه ورود را بزنید.
● زمانیکه شما میخواهید بیشتر از یک فاصله بین کلماتتان باشد، از کلید Tab در سمت چپ صفحه کلید بجای کلید فاصله گذار (Space) استفاده کنید. از این راه متن را با استفاده از قلم (Font) مناسب تراز کنید.

0
آموزش ورد ۲۰۱۰؛ درس سوم: وارد کردن متن