بنام خدا

در این فصل، ما درباره ی نمای پشت صحنه (Backstage View) در ورد ۲۰۱۰ بحث خواهیم کرد. نمای پشت صحنه در ورد ۲۰۱۰ مطرح شده بود که به عنوان فضای میانی برای مدیریت کردن اسناد عمل میکند. نمای پشت صحنه در ساخت اسناد جدید، ذخیره و باز کردن اسناد، پرینت گرفتن و به اشتراک گذاشتن اسناد و غیره کمک می کند.
دسترسی به نمای پشت صحنه آسان است. تنها روی زبانه فایل (File tab) که در بالاترین گوشه سمت چپ از نوار ورد قرار گرفته، کلیک کنید. اگر شما هنوز هیچ سندی باز نکرده اید، فهرستی از تمامی اسنادی را که اخیراً باز کرده اید مانند زیر می بینید.

آموزش ورد 2010

اگر شما در حال حاضر سندی را باز کرده اید، یک پنجره نمایش داده می شود و جزئیاتی درباره ی سند باز شده را که در پایین نمایش داده شده است نشان می دهد. زمانی که بیشتر گزینه های در دسترس در ستون اول را انتخاب کنید، نمای پشت صحنه سه ستون را نشان می دهد.
ستون اول از نمای پشت صحنه گزینه های زیر را دارا خواهد بود:

ذخیره (Save)
اگر سند موجود باز باشد، به همان عنوان ذخیره می گردد، در غیر این صورت یک کادر محاوره ای نمایش داده می شود که نام سند را می پرسد.
ذخیره به عنوانِ (Save As)
یک کادر محاوره ای نمایش داده می شود که اسم سند و نوع سند را می پرسد، که به صورت پیش فرض به فرمت ورد ۲۰۱۰ با پسوند فایل docx. ذخیره می شود. فرق آن با ذخیره این است که Save as برای ایجاد کپی سند فعلی با نام جدید یا در مکانی جدید انتخاب می شود.
باز کردن (Open)
این گزینه برای باز کردن سند ورد موجود استفاده می شود.
بستن (Close)
این گزینه برای بستن یک سند باز شده، استفاده می شود.
اطلاعات (Info)
این گزینه اطلاعات مربوط به سند باز شده را نشان می دهد.
فایل ها و مکان های اخیر (Recent)
این گزینه اسنادی که اخیراً باز شده است را فهرست می کند. همچنین مکان هایی که به تازگی اسناد در آنجا ذخیره یا از آنجا باز شدند در ستون سمت راست نشان داده می شود. با کلیک روی سنجاق (Pin) در سمت راست هر سند یا مکان، آنها را به علاقمندی ها اضافه کنید.
جدید (New)
این گزینه برای باز کردن یک سند جدید استفاده می شود.
چاپ (Print)
این گزینه برای پرینت گرفتن یک سند باز شده، استفاده می شود.
ذخیره و ارسال (Save & Send)
این گزینه یک سند باز شده را ذخیره می کند و گزینه ها را برای ارسال سند با استفاده از ایمیل و غیره نمایش می دهد.
راهنما (Help)
این گزینه برای گرفتن راهنمای لازم درباره ی ورد ۲۰۱۰ استفاده می شود.
گزینه ها (Options)
این مورد برای گزینه های مختلف مربوط به ورد ۲۰۱۰ استفاده می شود.
خروج (Exit)
از این گزینه برای بستن سند و خروج استفاده کنید.

اطلاعات سند (Info)

آموزش ورد 2010

وقتی شما روی گزینه اطلاعات موجود در ستون اول کلیک میکنید، اطلاعات زیر در ستون دوم از نمای پشت صحنه نمایش داده می شود:
حالت سازگاری (Compatibility Mode): اگر سند حاضر، سند ورد ۲۰۱۰/۲۰۰۷ اصلی مربوط به همین نسخه برنامه نباشد، یک دکمه تبدیل اینجا ظاهر می شود کهبه شما این اختیار را میدهد که به راحتی فرمت آن را به روز رسانی کنید.در غیر این صورت، این گزینه ظاهر نمی شود.
مجوزها (Permissions): شما می توانید این گزینه را برای محافظت از سند ورد استفاده کنید. شما می توانید یک گذرواژه تنظیم کنید تا کسی نتواند سند شما را باز کند، یا شما می توانید سندتان را قفل کنید تا کسی نتواند سند شما را تغییر دهد.
آماده کردن برای اشتراک گذاری (Prepare for Sharing): این بخش، اطلاعات مهمی که باید درباره ی سندتان بدانید، مانند تاریخچه ای از برخی تغییرات مثل سندی که توسعه دادید، قبل از اینکه آن را برای دیگران ارسال کنید برجسته می کند.
نسخه ها (Versions): اگر سند هر چندوقت یکبار ذخیره گردد، شما ممکن است به نسخه های قبلی از این بخش دسترسی داشته باشید.

مشخصات سند

زمانی که شما روی گزینه اطلاعات در دسترس در ستون اول کلیک کنید، مشخصات مختلف در ستون سوم نمای پشت صحنه نمایش داده می شود. این مشخصه ها شامل حجم سند، شماره صفحه های این سند، تعداد کلی کلمه های این سند، نام نویسنده و غیره می شود.
شما همچنین می توانید مشخصات مختلف را بوسیله کلیک کردن روی مقدار مشخصه تغییر دهید و اگر مشخصه قابل تغییر دادن باشد، یک جعبه متن در جایی که شما می توانید متنتان مانند عنوان، برچسبها، نظرات، نویسنده را اضافه کنید، نشان داده می شود.

خروج از نمای پشت صحنه

خروج از نمای پشت صحنه آسان است. هم میتوانید روی زبانه فایل کلیک کنید و هم میتوانید دکمه Esc روی صفحه کلید را بفشارید تا به حالت آماده به کار ورد بازگردید.

0
آموزش ورد ۲۰۱۰؛ درس دوم: نمای پشت صحنه