بنام خدا

در این فصل ما چگونگی بررسی پنجره در ورد ۲۰۱۰ را فرا خواهیم گرفت. زمانی که برنامه ورد را آغاز می کنید به پنجره اصلی زیر می رسید. بیایید با قسمت های مختلف مهم این پنجره آشنا شویم.

آموزش ورد 2010

زبانه فایل

زبانه فایل، جایگزین دکمه آفیس (Office) از ورد ۲۰۰۷ می شود. شما می توانید برای بررسی Backstage view (نمای پشت صحنه) روی آن کلیک کنید. اینجا جایی است که شما وقتی نیاز دارید فایلی را باز یا ذخیره کنید، سندهای جدید بسازید، یک سند را پرینت بگیرید، و یا برای انجام کاربردهای دیگر مربوط به فایل به این قسمت میایید.

نوار ابزار دسترسی سریع (Quick Access Toolbar)

این قسمت را شما بالای زبانه فایل پیدا می کنید. این محل مناسب قرار گرفتن بیشتر فرمانهای استفاده شده در ورد است. بر اساس راحتی خودتان این نوار ابزار را مطابق میل خودتان بسازید.

نوار

آموزش ورد 2010

نوار شامل فرمانهای متشکل از ۳ جزء می شود:
جدول ها: این قسمت بالای نوار ظاهر می شود و شامل گروهی از دستور های مرتبط می شود. خانه، قرار دادن، چیدمان صفحه مثال هایی از زبانه های نوار هستند.
گروه ها: اینها دستورات مرتبط را سازماندهی می کنند. نام هر گروه زیر آن درنوار ظاهر می شود. برای مثال گروهی از دستورات مرتبط با فونت ها یا گروهی از دستورات مربوط به هم ترازی و غیره.
دستورات: همانطورکه بالا ذکر شد دستورات در هر گروه ظاهر می شوند.

زبانه عنوان (Tittle Bar)

این زبانه در وسط و بالای پنجره واقع می شود. نوار عنوان، عناوین برنامه ها و سندها را نشان می دهد.

خط کش ها

ورد ۲ خط کش دارد: خط کش افقی و خط کش عمودی. خط کش افقی پایین نوار ظاهر می شود و برای تنظیم حاشیه و محل توقف جدول استفاده می شود. خط کش عمودی گوشه سمت چپ پنجره ورد ظاهر می شود و برای اندازه گیری محل عمودی عناصر روی صفحه استفاده می شود.

راهنما

آیکون راهنما می تواند هر زمانی که دوست داشتید برای گرفتن کلمات مرتبط به راهنما استفاده شود. میتواند راهنمایی خوبی را برای موضوع های متنوع مرتبط با ورد فراهم کند.

کنترل بزرگنمایی (زوم)

کنترل بزرگنمایی به شما این اجازه را میدهد که برای دید نزدیکتر به متن تان بزرگنمایی کنید. کنترل بزرگنمایی شامل یک لغزنده می شود که شما میتوانید به چپ یا راست حرکتش دهید تا بزرگنمایی بیشتر یا کمتر شود. همچنین میتوانید روی دکمه + یا کلیک کنید تا ضریب بزرگنمایی را افزایش یا کاهش دهید.

دکمه های نما

گروهی از پنج دکمه در سمت چپ کنترل بزرگنمایی، نزدیک به دکمه ی صفحه قرار گرفته اند که مجوز جابجایی نماهای سندهای مختلف ورد را می دهند.
نمای چاپ قالب: این صفحات دقیقاً همانگونه صفحات را نشان می دهند که وقتی آنها را چاپ می گیرید ظاهر می شوند.
نمای مطالعه تمام صفحه: این نمای تمام صفحه سند را نشان می دهد.
نمای قالب وب: این نشان میدهد چگونه یک سند، زمانیکه توسط یک مرورگر وب مانند اینترنت اکسپلورر دیده شود، ظاهر می شود.
نمای رئوس مطالب: به شما اجازه می دهد که با نمای رئوس مطالب ساخته شده با استفاده از استایل های استاندارد ورد کار کنید.
نمای پیشنویس: این فرمت متن با چند استثنا در صفحه چاپ ظاهر می شود. برای مثال سر صفحه و پاورقی نشان داده نمی شوند. بیشتر مردم این مدل را ترجیح میدهند.

محیط سند

این محیط جایی است که شما تایپ می کنید. خط عمودی چشمک زن، محل درج نامیده می شود و نشانگر محلی است که متنی که تایپ می کنید ظاهر می شود.

نوار وضعیت

این اطلاعات سند و همچنین نقطه درج را نشان میدهد. از چپ به راست، این نوار شامل تعداد کلی صفحات و کلمات در سند، زبان نوشتن و غیره می شود.
شما می توانید نوار وضعیت را با راست کلیک کردن روی هرجای آن که بخواهید و با انتخاب کردن یا نکردن گزینه های آن از فهرست ارائه شده، تنظیم کنید.

فعال کننده کادر محاوره ای

به صورت پیکان بسیار کوچک در پایین ترین گوشه سمت راست بسیاری از گروه ها روی نوار قرار دارد. با کلیک کردن روی این دکمه کادر محاوره ای یا پنجره ابزار باز می شود که گزینه های بیشتری را درباره این گروه ارائه می دهد.

0
آموزش ورد ۲۰۱۰؛ درس اول: آشنایی با محیط برنامه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *