حقایقی در مورد جنگ ویتنام

● مردم ویتنام این جنگ را «جنگ ویتنام» نمی نامند. بلکه «جنگ مقاومت علیه آمریکا» می نامند.
● یک تک تیرانداز ویتنامی برای ۳ روز مسافت ۲ کیلومتر در دشتی باز سینه خیز رفت، یک سردار را با یک تیر کشت و سینه خیز به عقب برگشت.
● نویِن ناک لون، اعدام کننده ی جنگ ویتنام در عکس معروف از صحنه گرفتن تفنگش به سمت سر مرد ویتنامی، بعد از جنگ در ویرجینیای آمریکا پیتزا فروشی باز کرد.
● ارتش آمریکا در این جنگ بالای ۵ هزار سگ جنگی استخدام کرد.
● سپاه آمریکا در جنگ ویتنام مقدار کمی ماده منفجره C4 می خوردند تا سرحال و آماده باشند.
● جیمی کارتر رئیس جمهور آمریکا در دومین روز کاری خود بعد ریاست جمهوری تمام سربازان فراری جنگ ویتنام را عفو کرد.
● در خلال جنگ ویتنام از سال های ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۳ ارتش آمریکا بیش از ۲ میلیون تن بمب روی لائوس ریخت. این مقدار برابر پر کردن هواپیما از کالا هر ۸ دقیقه به مدت ۹ سال است.
● بعد از جنگ ویتنام، کشاورزان ویتنامی هزاران محفظه خارجی سوخت هواپیماهای آمریکایی را بازیافت کردند و برای ساخت قایق بکار بردند.
● رئیس جمهور آمریکا ریچارد نیکسون، ستوانی که در جریان «قتل عام مای لای» حدود هشتاد نفر شهروند غیر نظامی ویتنامی را درون یک خندق جمع کرد و به قتل رساند، از محکومیت حصر خانگی اش عفو کرد.
● در «قتل عام مای لای» (My Lai) که ۱۶ مارس ۱۹۶۸ اتفاق افتاد، حدود ۵۰۰ شهروند غیر نظامی ویتنام توسط واحد گردان سوم تجسس ارتش آمریکا قتل عام شدند.
● له دوک تو، ارتشبد، دیپلمات و سیاست مدار انقلابی اهل ویتنام اولین کسی بود که گرفتن جایزه صلح نوبل را رد کرد. او در مورد آتش بس جنگ مذاکراتی انجام داد اما هنوز صلح انجام نشده بود.
● در خلال جنگ ویتنام، ارتش آمریکا برای سربازانش استروئید و مسکن تامین می کرد تا به آنها برای اداره بهتر جنگ طولانی کمک کند. از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۹ آنها ۲۲۵ میلیون قرص محرک استفاده کردند.
● جنگ خلیج فارس برابر هر نفر آمریکایی ۳۰۶ دلار هزینه داشت در حالی که جنگ ویتنام ۲۲۰۴ دلار معادل هر نفر هزینه داشت. جنگ کره ۲۲۶۶ دلار و جنگ جهانی دوم هر نفر ۲۰ هزار ۳۸۸ دلار هزینه داشت.
● مدیر شرکت پست فدکس (FedEx) فردریک اسمیت در دو سفر جنگی در ویتنام شرکت کرد و یک ستاره برنزی، یک ستاره نقره ای و دو قلب ارغوانی جایزه دریافت کرد.
1+
حقایقی در مورد جنگ ویتنام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *