بنام خدا

🔸پیوند اعضای آسیب دیده پدیده ایست که تاریخچه آن می تواند به قرن دوم قبل میلاد و به دست پزشکی هندی به نام ساشروتا برگردد که سعی داشت پوست بینی را به صورت پیوند به خود ترمیم کند.
🔹همچنین اشاراتی مبهم به آن را در کتب حکیمانی مانند ابن سینا شاهد هستیم.
🔸در کشورمان استاد دکتر شمس به عنوان بنیانگذار چشم پزشکی اولین پیوند قرنیه را در سال ۱۳۱۴ در بیمارستان فارابی تهران انجام داد.
🔹اگرچه امروزه پیوند اعضا رشد قابل ملاحظه ای نسبت به گذشته داشته اما انجام برخی جراحی ها محال به نظر می رسد.
🔸اما در سراسر جهان بسیاری از این جراحی های پیوندی با موفقیت به انجام رسیده است که به دیده ی بسیاری از مردم عجیب به نظر می رسد.

در ادامه با ۶ جراحی پیوندی عجیب و غریب اعضای بدن در قالب اطلاعات تصویری (اینفوگرافیک) همراه باشید.

۱ جراحی تومور مغزی

مغز جیمز بویسون در سال ۲۰۰۶ مبتلا به تومور بافت های نرم (Leiomyosarcoma) تشخیص داده شد.
به علت این نوع بد سرطان و عدم دریافت درمان مناسب بخشی از جمجه و پوست سرش را از دست داد. در یک عمل جراحی ۱۵ ساعته که در بیمارستان متودیست هوستون انجام شد علاوه بر جراحی مغز، او همچنین یک لوزالمعده و کلیه جدید دریافت کرد.
پزشک این عمل به طور معجزه آسا موفقیت آمیز افزود: «فرض کنید رگ های خونی یک شانزدهم ۲۵ میلی متر را زیر میکروسکوپ با بخیه های خیلی ریز که حدود نصف قطر موی انسان است با ابزارهایی که برای ساخت یک ساعت مچی سوئیسی بکار می روند، انجام دهید.»

۲ پیوند انگشت با پوست شکم

وانگ یونگجون که یک سازنده مبلمان است، در یک حادثه هنگام کار انگشتش را از دست داد.
امروزه این مشکل به سادگی با دوختن انگشت قطع شده به دست حل می شود. اما متاسفانه انگشت آقای یونگجونز به طور کامل کوبیده و له شده و او در واقع به تمام ده انگشتش برای ادامه شغل خود احتیاج داشت.
دکتر ژوئسونگ هوانگ سپس ایده ای به ذهنش رسید که انگشت او را با پوست شکمش پیوند بزند. این عمل که خیلی عجیب و غریب به نظر می رسد « مهندسی زیست پزشکی » نامیده می شود و واقعا درست کار می کند. تنها به کمی زمان نیاز دارد.

۳ دو قلب در یک بدن!

شاید این عنوان نام یک قطعه موسیقی عاشقانه به نظر برسد. اما در واقع در سال ۲۰۱۱ روی تیسون اسمیت از شهر سن دیگوی ایالت کالیفرنیا عمل پیوند قلب انجام شد، در حالی که قلب دیگر هنوز در بدنش بود. اکنون او دو قلب تپنده در سینه دارد که با تقسیم کار فعالیت می کنند.
به دلیل اینکه پزشکان مطمئن نبودند که آیا بدنش قلب جدید را می پذیرد، قلب قدیمی ضعیف را در بدن نگه داشتند و قلب جدید را برای پشتیبانی آن اضافه کردند. با این عمل عجیب امید می رود آقای اسمیت ۱۰ سال بیشتر زنده بماند.

۴ پیوند دست به پا

زمانی که مینگ لیو دختربچه ی ۹ ساله در راهش به مدرسه بود، به یک تراکتور برخورد کرد و دستش را از دست داد.
شاید بپرسیم چرا پزشکان به آسانی دستش را سر جایش پیوند نزدند. درحقیقت دست به شدت آسیب دیده بود و قبل از اینکه سر جای اولش پیوند شده شود نیاز به ترمیم داشت.
در همین بهبوهه جراحان باید سریعا دست او را به پایش پیوند می زدند تا دست زنده بماند.

۵ قطع نیم تنه ی پایین بدن

جراحی و قطع نیمه پایین بدن که به همیکورپورکتومی (Hemicorporectomy) معروف است، عملی بسیار سخت و دشوار است که تنها تاکنون ۱۵ نفر از آن زنده مانده اند. این عمل به این معناست که از نیم تنه پایین بیمار باید قطع شود.
این یک جراحی دشوار است و فقط زمانی انجام آن پیشنهاد می شود که فرد مبتلا از یک بیماری مرگبار مانند سرطان که نیمه پایین بدن را تحت تاثیر قرار داده رنج می برد.

۶ جداسازی سر دوقلوهای به هم چسبیده

در سال ۲۰۱۱ دوقلوهایی به نام ریتا و ریتاج در عمل جراحی موفق از هم جدا شدند.
اگرچه عمل جداسازی دوقلوهای به هم چسبیده همیشه یک عمل پیچیده است، این عمل هم خیلی سخت بود چون قسمت حساس سرهای آنها باید در عمل از هم جدا می شدند.
به علاوه مبادله خونی قابل ملاحظه ای بین دو مغز این دوقلو وجود داشت و به نظر می رسید قلب ریتاج قسمت بیشتر این کار را انجام می داد.
خوشبختانه در نهایت بدون هیچ آسیب مغزی عمل دشوار جداسازی با موفقیت انجام شد.

1+
اینفوگرافی: ۶ جراحی پیوندی عجیب و غریب اعضای بدن

2 دیدگاه در “اینفوگرافی: ۶ جراحی پیوندی عجیب و غریب اعضای بدن

 • Avatar
  ۱۳۹۷-۰۶-۱۳ در۰۲:۵۸
  پیوند یکتا

  من اصلا تو وبسایت ها نظر نمیدم اما واقعا وبسایت شما یه چیز دیگست مرتب بدون شلوغی اضافه و پر محتوا با زبان انگلیسیت خیلی حال کردم اگر میشه مفصل تر بذار اگر هم وقت نداری همینطوری ادامه بده دمت گرم زبان های دیگه مثل ژاپنی هم بذار ممممنون

  1+
  پاسخ
  • مدیر
   ۱۳۹۷-۰۶-۱۳ در۰۵:۱۵
   پیوند یکتا

   با تشکر از شما دوست گرامی
   نظر لطف شماست. ان شاء الله سعی میشه به تدریج مطالب غنی تر و آموزش ها متنوع تر بشن.

   1+
   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *