بنام خدا

🔸هر انسانی ممکن است به تجربیات مختلف زندگی خود واکنشی نشان دهد.
🔹این واکنش می تواند بر اثر فشار جسمی مانند کار زیاد باشد یا ذهن فرد را با اتفاقاتی چون بی پولی، طلاق، از دست دادن یک عزیز، ترس دیر رسیدن به کار مهم و … درگیر کند.
🔸استرس با ترشح هورمون هایی در بدن در انسان برانگیخته می شود و تاثیراتی مانند افزایش ضربان قلب و تند شدن نفس بر بدن می گذارد.
🔹اگرچه ممکن است گاهی اوقات استرس های کوتاه مدت فوایدی هم مانند به جنب و جوش در آوردن انسان با ترشح هورمون جهت انجام به موقع کارها و مسئولیت ها شود، اما اگر این حالت ادامه دار باشد ممکن است به استرس مزمن یا طولانی مدت ختم شود.
🔸استرس مزمن که می تواند از یک اتفاق عظیم و معمولا بد در زندگی بوجود بیاید، با ادامه دار شدن می تواند تاثیرات بدی بر خلق و خوی فرد و حتی اعضای مختلف بدن بگذارد.

در ادامه با هشت تاثیری که استرس مزمن روی بدن دارد در قالب اطلاعات تصویری یا اینفوگرافی همراه باشید.

۱ مغز

استرس مزمن می تواند به تمرکز ضعیف، بی حالی، تغییر شخصیت و یا حتی آسیب دیدن سلول های مغز منجر شود.

۲ دهان

زخم و خشکی دهان و حتی اشکال در سخن گفتن می تواند با استرس مزمن بوجود آید.

۳ اندام های تولید مثل

عفونت مدام واژن، مشکل در باروری و تولید مثل، اختلال در چرخه قاعدگی از تاثیرات استرس مزمن روی زنان است. ناتوانی جنسی و انزال زودرس از عوارض آن روی مردان است.

۴ عضلات

احساسات منفی به عنوان تنش در عضلات ذخیره می شوند و می توانند به گرفتگی عضلات، درد مزمن، خستگی، تیک و لرزش ماهیچه منجر شوند.

۵ پوست و مو

اگزما، جوش و پسوریازیس (بیماری پوستی لکه های زبر قرمز) از اثرات احساسات منفی و دوره های استرس مزمن است. میزان بالای استرس همچنین می تواند به ریزش مو و تاسی منجر شود.

۶ شش ها

استرس مزمن می تواند به علائم تنگی نفس مانند خس خس کردن و گشادشدگی مجاری هوایی ریه منجر شود.

۷ قلب

ترشح بیش از حد ادرنالین و کورتیزول ناشی از استرس و احساسات منفی منجر به افزایش فشار خون و بیماری های قلبی-عروقی می شود که فشار زیادی بر قلب می آورد.

۸ سیستم گوارشی

احساسات منفی که بدن را در حالت استرس قرار می دهد جریان خون را از سیستم گوارشی دور می کند. این مشکل می تواند به اختلالات گوارشی مانند سوء هاضمه، سندروم روده تحریک پذیر (IBS) و ترشح اضافی اسید که باعث سوزش قلب می شود و حتی زخم معده منجر شود.

0
اینفوگرافی: ۸ تاثیر منفی استرس مزمن بر بدن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *